لوپوس چیست؟

لوپوس یک اختلال مادام العمر سیستم ایمنی بدن است. سلولهای ایمنی بدن به بافتهای سالم خود بدن حمله میکند که باعث التهاب و آسیب دیدن بافتها میشود. علائم ممکن است به پوست محدود شود، اما در اغلب موارد لوپوس باعث درد مفاصل نیز میشود. در موارد شدید میتواند باعث صدمه زدن به قلب، کلیه ها و دیگر اعضای حیاتی بدن شود. همچنین متاسفانه علاجی ندارد اما راه هایی هست که میتوان صدمه را به حداقل رساند.

نشانه های لوپوس: درد مفاصل

درد مفاصل و عضلات معمولا از اولین نشانه های بیماری لوپوس است. این درد همزمان در دو سمت بدن شروع میشود و معمولا درد در مفاصل مچ دست، دست، انگشتان دست و زانوها خود را نشان میدهد. مفاصل ملتهب به نظر می آیند و وقتی لمسشان میکنید خیلی گرم هستند. اما بر خلاف آرتریت روماتوئید لوپوس معمولا صدمه ی دائمی به مفاصل نمیزند.

اثر پروانه ای

یکی از نشانه های لوپوس اثر پروانه شکلی است که روی گونه ها و پل دماغ آشکار میشود. دیگر مشکلات پوستی شامل حساسیت به نور آفتاب و پوست پوست شدن ، لکه های قرمز و یا نقاط فلس مانند بنفش بر روی نقاط مختلف بدن مانند صورت، گردن و دستان است. در بعضی افراد حتی موجب زخم در دهان میشود.

تغییر ناخن ها

ممکن است لوپوس باعث شکستن ناخنها یا حتی افتادن آنها شود. ناخنها بی رنگ میشوند و آثار آبی و قرمزی در پایه آنها دیده میشود. این نشانه ها اغلب در بستر ناخن دیده میشوند و نتیجه ی متورم شدن رگهای خونی کوچک است. تورم ممکن است پوست دور قاعده ناخن را متورم و قرمز کند.

تب داشتن و خستگی

بیشتر افراد درگیر با لوپوس درجاتی از خستگی را تجربه کرده اند. گاهی اوقات این خستگی آنقدر شدید است که با ورزش کردن و قعالیت های روزانه برابری میکند. بعضی بیماران حتی دچار تب خفیف هم میشوند. این نوع تب کردن بدون هیچ دلیل میتواند تنها نشانه در بعضی از افراد باشد.

حساسیت به نور

بیشتر افرادی که بیماری لوپوس دارند به طرز عجیبی به نور خورشید و یا دیگر نورهای فرابنفش حساس هستند. مثلا یک روز در ساحل ممکن است باعث خارش شدید نواحی در معرض آفتاب و یا حتی باعث بروز نشانه های بدتری از لوپوس شود. بعضی داروها ممکن است افراد درگیر با لوپوس را به نور آفتاب و یا فرابنفش بیش از پیش حساس کند.

ریزش مو

نشانه های لوپوس می آیند و میروند، و یکی از این نشانه ها ریزش مو است. بیماران ممکن است وارد دوره هایی شوند که نقاطی از موی سرشان بریزد و یا موی کل سر نازک شود. بعد از اینکه دوره ی این نشانه به پایان میرسد موهای جدید جایگزین موهای ریخته میشود.

رینود

بعضی بیماران لوپوس گاهی وارد شرایطی میشوند که به آن پدیده ی رینود میگویند. انگشتان و نوک انگشتانشان درد میگیرد، بی حس میشود و نصبت به سرما و تحریک های دیگر دیر واکنش نشان میدهد. این مشکل زمانی بروز میکند که رگهای خونی دچار اسپاسم میشوند و جریان خون به این منطقه محدود میشود. در طول هجوم این نشانه انگشتان یا نوک انگشتان به رنگ سفید یا آبی درمی آیند. ممکن است افرادی دچار ریوند شوند که اصلا مشکل لوپوس یا دیگر شرایط خطرناک سلامتی را نداشته باشند.

لوپوس یا چیزی دیگر؟

وقتی لوپوس شروع میشود میتوند بسیار شبیه آرتریت روماتوئید باشد، زیرا باعث درد مفاصل و تورم میشود، ویا میتواند شبیه به فیبرومیالژیا باشد که درد و خستگی را در پی دارد. یک نمود که لوپوس را از این دو بیماری قابل تشخیص میکند این است که در بیماری لوپوس بیمار همزمان مشکلات پوستی ، درد مفاصل و خستگی را با هم تجربه میکند. همچنین آزمایشگاه هایی هست که میتوانند به افراد بگویند که بیماریشان لوپوس است یا چیز دیگر.

تشخیص لوپوس

تشخیص لوپوس کمی سخت است، این بیماری شباهت زیادی به بعضی بیماری های دیگر دارد، و اغلب درمانهای مختلفی در افراد مختلف دارد. بسیاری از مردم سالها این بیماری را دارند و تا قبل از اینکه نشانه های آن گسترش نیافته است متوجه آن نمیشوند. همچنین تست لوپوس وجود ندارد. یک آزمایش خون (ANAs) می تواند یک نشانه مهم برای داشتن یا نداشتن لوپوس ارائه دهد. در تست های آزمایشگاهی دیگر ممکن است تعداد سلول، عملکرد کلیه، و زمان لخته شدن خون بررسی شود و سپس تشخیص ارائه شود. نمونه برداری از بافت مبتلا مانند پوست و کلیه نیز میتواند در تشخیص لوپوس کمک کند.

چه کسی به لوپوس مبتلا میشود؟

هر کسی میتواند دچار لوپوس شود اما خطر ابتلا به لوپوس در زنان ۱۰ بار بیشتر از مردان است. در کنار زن بودن این موارد نیز خطر ابتلا به این بیماری را بالا میبرد: • آفریقایی-آمریکایی، لاتین و آسیایی بودن. • بین سنین ۲۰ تا ۴۰ سال باشید. • خویشاوند فردی که لوپوس دارد باشید.

انواع لوپوس

وقتی مردم میگویند لوپوس منظورشان شایع ترین و خطرناک ترین نوع آن است یعنی لوپوس اریتماتوز سیستمیک. اما انواع دیگری نیز وجود دارد. لوپوس اریتماتوی پوستی که لوپوس قرص مانند هم نامگذاری میشود این نوع لوپوس تنها محدود به پوست است و به اعضای حیاتی بدن آسیبی نمیرساند و گاهی با لوپوس اریتماتوز سیستمیک اتفاق می افتد. شایع ترین نشانه ی این نوع لوپوس اثر دایره ای آن است. گاهی لوپوس از طریق دارو القاء میشود و افراد به صورت موقت دچار لوپوس قرص مانند میشوند.

درمان لوپوس

راه هایی برای کنترل نشانه های لوپوس وجود دارد. این موارد شامل کرم های کورتیکواستروئیدی برای پوست تحریک شده و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی برای درد مفاصل و تب. داروهای ضد مالاریا هم میتواند به کاهش درد مفاصل، زخمها و التهاب پوست کم کند. کورتیکواستروئیدها را میتوان حتی به عنوان قرص هم به بیمار داد. در موارد شدید میتوان به صورت داخل وریدی به بیمار داده شود.ممکن است برای افرادی که از لوپوس شدید رنج میبرند داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن مفید باشد.

مراقبت از خود در برابر لوپوس

انجام مقداری تغییرات در کارهای روتین میتواند نشانه های لوپوس را کاهش دهد. • خود را از نور خورشید بپوشانید. • سیگار نکشید • مرتب ورزش کنید • مدیریت استرس را در خود بهبود ببخشید همچنین همیشه سعی کنید که خوب استراحت کنید. بعضی افراد درگیر با لوپوس به ۱۲ ساعت خواب در شب نیاز دارند.

لوپوس و مشکل کلیه

همانطور که گفتیم لوپوس میتواند برای اعضای حیاتی بدن مشکل ساز شود. لوپوس معمولا در هر سه نفر از چهار نفر مبتلایان خود باعث مشکلات کلیوی میشود. این مشکل ممکن است نشانه ی ظاهری نداشته باشد و فرد متوجه نشود هر چند برخی از مردم متوجه تورم در پا و یا مچ پای خود میشوند. بسیاری از بیماران زمانی به مشکل کلیه ی خود پی میبرند که تست ادرار خون و یا سطح غیر طبیعی پروتئین را در نتایج خود نشان میدهد.

لوپوس و مشکلات قلبی

شایع ترین مشکل قلبی مربوط به لوپوس التهاب کیسه اطراف قلب است. این مشکل ممکن است باعث درد شدید در ناحیه سمت چپ قفسه سینه شود. افراد مبتلا به لوپوس همچنین در خطر ابتلا به لاک هستند که باعث تنگ یا مسدود شدن شریان ها میشود، این مشکل میتواند به بیماری عروق کرونر منجر شود. عوارض دیگر شامل بیماری های دریچه قلب و التهاب عضله قلب میشود. اگر سمت چپ بدنتان درد گرفت سریع با آمبولانس تماس بگیرید و خود در پی کشف علت نباشید.

لوپوس و مشکل ریه

در یک سوم افراد مبتلا به لوپوس بافت اطراف ریه ها دچار التهاب میشود. این اتفاق باعث میشود نفس کشیدن همراه با درد باشد یا قفسه سینه درد بگیرد و یا اصلا هیچ نشانه ای از درد وجود نداشته باشد. گاهی اوقات لوپوس باعث درد در قفسه سینه میشود اما این درد ممکن است اصلا به قلب یا ریه ها مربوط نشود. این درد ممکن است مربوط به التهاب عضلات قفسه سینه و یا مفاصل این ناحیه باشد. هر گونه احساس درد در ناحیه قفسه سینه باید سریع توسط دکتر معاینه شود.

لوپوس و مشکلات گوارشی کبدی

مشکلات گوارشی کبدی در مورد لوپوس زیاد شایع نیست. اما برخی از افراد ممکن است درد شکم، تهوع، استفراغ، مشکل در بلع، التهاب کبد یا لوزالمعده را تجربه کنند. این اتفاق ممکن است به دلیل لوپوس و یا دارویی که این بیماری را تحریک کرده بیوفتد. وزن بعضی افراد ( بسیار کم ) در طول مدتی که نشانه های لوپوس آشکار میشود کاهش میابد.

لوپوس و کم خونی

لوپوس و داروهایی که برای درمان آن به کار میرود ممکن است در بعضی بیماران باعث کم خونی شود. این یعنی بدن به اندازه کافی سلول قرمز ندارد چون نمیتواند به اندازه کافی بسازد و یا سلولهای قرمز خیلی زودتر از آنچه بتوانند جایگزین شوند از بین میروند. نشانه های کم خونی زود خسته شدن و نفس کشیدن کوتاه است.

لوپوس و سیستم عصبی

لوپوس میتواند باعث مشکلات گسترده ای از طریق سیستم عصبی شود. سردرد ، مشکلات حافظه و زودرنج شدن گاه و بی گاه به سراغ بعضی افراد مبتلا به لوپوس می آید. افراد مبتلا به لوپوس بیشتر در معرض خطر سکته ی مغزی هستند لوپوس حتی در موارد نادر باعث تشنج هم میشود.

لوپوس و بهداشت روانی

افسردگی و اضطراب مواردی هستند که افراد مبتلا به لوپوس را تهدید میکنند. این مشکلات ممکن است در نتیجه ی تاثیر بیماری روی سیستم عصبی به همراه فشار روانی که فرد در مقابله با این بیماری مزمن تحمل میکند حاصل شود. اگر مبتلا به این بیماری هستید حتما در مورد تغییر خلق و خوی خود با پزشک و یا مشاور خود صحبت کنید. برای افسردگی و اضطراب درمانهای بسیار موثری وجود دارد.

لوپوس و بارداری

بیشتر زنانی که مبتلا به لوپوس هستند نمیتوانند باردار شوند. این وضعیت خطر و مشکلات لوپس را بیشتر میکند. به دلیل اینکه عوارض لوپوس می آیند و میروند بهترین زمان برای بارداری موقعی است که نشانه ها در حداقل خود هستند. حتما پزشک متخصص زنان خود را از اینکه لوپوس دارید مطلع کنید. ممکن است داروهایی که مصرف میکنید تغییر کند و نیاز باشد تحت نظار شدید قرار بگیرید تا بتوانید زایمان موفقی را پشت سر بگذارید.

لوپوس نوزادان

بیشتر کودکانی که از مادران مبتلا به لوپوس بدنیا می آیند کاملا سالم هستند. اما در مواردی بسیار نادر ممکن است کودک تازه متولد شده مبتلا به لوپوس نوزادی باشد. این شرایط ممکن برای کودک التهاب پوستی، کم خونی و مشکلات کبدی به وجود آورد. این عوارض در عرض چند ماه از بین میرود و آثار ماندگاری ندارد. اما باز هم امکان دارد کودک مبتلا به لوپوس نوزادی با مشکلات قلبی شدید بدنیا بیایید.

زندگی در کنار لوپوس

خستگی مزمن و درد مفاصل همراهان همیشگی لوپوس هستند و ممکن است کارهای روزمره و یا نگهداری از کودکان را برای فرد سخت کنند. در مواقعی که آثار این بیماری در بدن دوباره فعال میشود باید فعالت خود را کم کند و از دیگران برای انجام کارها کمک بگیرد. اما بیشتر افراد مبتلا به لوپوس میتوانند فعالیت های معمول خود را بدون کاهش یا توقف ادامه دهند.

چشم اندازی برای لوپوس

با توجه به بهبود هایی که در درمان لوپوس اتفاق افتاده است. افرادی که به درمانها عمل میکنند مسلما بیشتر عمر خواهند کرد. چشم انداز برای هر فرد بسته به شدت بیماری و سطح درگیری اندامهای حیاتی فرق میکند. اما بیشتر بیماران مبتلا به لوپوس طول عمری نورمال یا حداقل نزدیک به نورمال خواهند داشت.

کاری از گروه ترجمه به اندام (دکتر کرمانی)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *