طب سوزنی گوش

امروزه کمتر کسی است که آشنایی مختصری با طب سوزنی داشته باشد و با طب سوزنی گوشبرخورد نکرده باشد و هر روز پزشکان، محققین و حتی بیماران به ارزشهای درمانی آن بیشتر و بیشتر توجه می کنند. گرچه برای بیماری که مثلا جهت درمان ارتروز زانو مراجعه نموده است ، استفاده ما از گوش ، هنوز هم سئوال برانگیز است.

اولین قدمهای جدی در طب سوزنی گوش را به جرأت می توان به پزشک فیزیکدان نوگیر فرانسوی نسبت داد که در سال ۱۹۵۱ میلادی ، آن را از طب سنتی چین (TCM) وارد پزشکی کلاسیک نمود. گرچه ، در منابع علمی رد پای طب سوزنی گوش در معالجات پزشک شهیر فارسی ابو علی سینا در درمان دردهای سیاتیکی تأیید شده است.

توضیح ساده و دلنشین و در عین حال علمی و مستند در مورد طب سوزنی گوش ، مثال آینه است که معمولا لبخند رضایت و اقناع بر لبان بیماران می نشاند : گوش انسان در واقع نقش آینه ای تمام نما از اکثر سیستمهای آناتومیک و حتی فیزیولوژیک بدن ایفا می کند به نحوی که هر اندام و حتی نقاط ویژه از یک اندام ، به طور اختصاصی، نقطه ای همنام در گوش دارند و جالب تر اینکه ، بسیاری از عملکردهای حساس و ویژه بدن نیز، یک نقطه اختصاصی در گوش دارند مثل نقطه فشار خون و … به طوریکه امروزه بیش از ۲۶۰ نقطه طب سوزنی در گوش معرفی گردیده است که با تحریک هر یک ، پتانسیل درمانی فوق العاده ای در اختیار پزشک قرار گیرد که زنجیره ای از رفتارهای فیزیولوژیک مورد نظر پزشک معالج است.

البته این ویژگی مخصوص گوش نیست. چنانکه شما، احتمالا چیزهایی از تأثیرات نقاط مخصوص کف پا ، چشم ، زبان و … شنیده اید اما در این میان، دسترسی آسان، قدرت تشخیصی و درمانی بالا و دقت دراماتیک طب سوزنی گوش، آن را به دستاویزی بی نظیر در درمان های پزشکان اکوپانکچریست بدل کرده است.

One comment

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *